Clicky

RMS چیست؟

RMS چیست؟

عبارت RMS از مهمترین اصطلاحات فنی یک اسپیکر به شمار میرود که مخفف عبارت (root mean square) می باشد. این مقدار به Effective value یعنی ” مقدار موثر” نیز شناخته می شود. معیار آر ام اس، آماری از اندازه کمیت متغیر است.

آر ام اس (RMS) نسبتی است که یک چهارم حداکثر ممکن در تولید امواج فرکانسی در اسپیکر را با تغییرات ممکن تعیین می کند. این واحد اندازه گیری اصطلاحی برای انواع فرم موج سینوسی، مربعی، دندان اره ای و … می باشد. که به عنوان سرفصل کمیت محاسبات ارائه می شود.

آر ام اس ( RMS ) به زبان ساده تر یک چهارم کمیت نهایی یک اسپیکر در پخش فرکانس ها و تولید امواج آکوستیکی صوتی است.

یک اسپیکر میتواند حجم گسترده ای از انرژی صوتی را بر مبنای وات در چند لحظه کوتاه ایجاد کند اما به صورت مداوم نم یتواند این فشار را تحمل کرده و قطعا آسیب خواهد دید بنابراین حال اگر بخواهیم معیاری برای سنجش تحمل مداوم کمیت فشار برای تولید انرژی را در آن محاسبه کنیم از واحدی استفاده می کنیم که یک چهارم حداکثر متغیر فشار را برایمان تعیین سازد و آن واحد اندازه گیری کمیتی و حجمی دقیقا RMS می باشد.

پس اگر یک بلندگو بتواند ۲۰۰۰ وات صدا تولید کند مشروط به که این تولید فرکانس و موج صوتی حد اکثر نهایی آن باشد در این صورت تحمل این فشار به صورت لحظه ای در چند ثانیه خواهد بود و نمی تواند دائمی باشد چرا که سبب آسیب دیدن اسپیکر خواهد شد.

حال یک چهارم محاسبه شده که برابر با یک چهارم کمیت نهایی بلندگوی مورد نظر است با توجه به اینکه هر بلندگو به صورت متغیر کمیت متفاوتی نسبت به دیگری دارد همان آر ام اس است که در مورد بلند گوی با حد اکثر توان ۲۰۰۰ واتی تقسیم توان حد اکثر به چهار قسمت و نتیجه عدد ۵۰۰ وات خواهد بود.

تمام بلندگو های ۵۰۰ وات rms توان نهایی آنها ۲۰۰۰ وات است .

اگر بر روی بلندگو نوشته شده باشد ۶۰۰ وات rms   توان نهایی لحظه ای برابر با چهار برابر کمیت ذکر شده یعنی ۲۴۰۰ وات خواهد بود.

پاور هندلینگ هر بلندگو تقریبا معادل عدد آر ام اس است و توان نهایی لحظه ای را Peak power پیک پاور یعنی نقطه ی اوج توان تحمل است.

پس در صورتی که چراغ پیک در جایی از سخت افزار که مجهز به این نشانگر است روشن گردد نشان دهنده ی ورود فعالیت سخت افزار به محدوده حد اکثری فعالیت و آسیب و خطر می باشد چرا که پیک پاور کمیتی نیست که سخت افزار ها بتوانند مداوم آن را تحمل کنند.

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش