مقالات

RMS و وات در اسپیکرها و هد یونیت ها

rms و watts در اسپیکرها

RMS و وات در اسپیکرها و هد یونیت ها

همانطور که در مقاله های قبل مطالعه کردید، اسپیکرهای شما برای پخش به برخی توانایی هایی نیاز دارند.

اگر تا کنون هدیونیت نخریده اید، خواهید فهمید که بسیاری از آنها بر روی جعبه خود نوشته ۵۰w×۴ یا مشابه این نوشته ها را دارند. ممکن است این صدای خوبی داشته باشد، اما در حقیقت، این یک ترفند بازاریابی است تا مقدار بیشتری را نشان دهد. این عدد حداکثر توان را نشان می دهد که هدیونیت می تواند در قدرت خود داشته باشد، به این معنی که نبایستی بطور مداوم تحت شراط ۵۰w به بالا قرار گیرد. برای آنکه بدانیم یک هدیونیت به طور مداوم چه توانی ایجاد میکند، شما باید RMS را چک کنید که معمولا حدود ۱۵ وات برای هدیونیت است.

در حال حاضر، اگر شما به یک جفت اسپیکر نگاهی داشته باشید، متوجه خواهید شد که RMS بسیار بالاتر از ۱۵ است، بیشتر شبیه ۶۰-۸۰ واتRMS (یا wrms). این به این معنا نیست که صدای اسپیکرها هنگام وصل شدن به یک هدیونیت بد می شوند، بلکه هنوز هم صدای عالی دارند. با این حال، اگر می خواهید از اسپیکر  بیشتر استفاده کنید، باید امپلی فایر داشته باشید.

 انتخاب اندازه‎ی متناسب با خودرو شما

همانطور که می بینید، هنگام خرید اسپیکرهای جدید برای  خودرو خود بایستی خیلی بیشتر فکر کنید. البته می توانید به فروشگاهی بروید که در آن می توانند در انتخاب اسپیکرها و سیستم مورد نظر خود به شما کمک کنند.

اما برای پاسخ به این سؤال، که چه اندازه اسپیکر برای شما مناسب است، بررسی کنید که در خودرو خود چه چیزی دارید. اگر شما در خودرو خود اسپیکر ۹ × ۶ دارید، تهیه یک جفت اسپیکر ۹ × ۶ مسیر خوبی خواهد بود. بیشتر اسپیکرهای موجود در فروشگاه ها نسبت به اسپیکرهای استانداردی کارخانه سازنده خودرو که کیفیت پایینی دارند، صدای بهتری دارند. پس از خرید اسپیکرهای جدید، برای بهبود بیشتر کیفیت صدا شما میتوانید آمپلی فایر و هدیونیت بخرید و سیستم را ارتقا دهید. ولی در شروع کار ضروری نمیباشد.

دیدگاهتان را بنویسید