مقالات

خازن

Ground-Zero-GZHC-2.0F

خازن

خازن در حالت کلی از دو صفحه یا plate هادی جریان الکتریسیته تشکیل شده که عایقی تحت عنوان دی الکتریک بین دو صفحه قرار گرفته که میتونه هوا هم باشه. ظرفیت خازن بستگی داره به مساحت صفحات روبرو هم٬ فاصله ۲ صفحه و جنس دی الکتریک. معمولا برای صحبت از ظرفیت خازنها از واحد میکرو فاراد یا -۶^۱۰ فاراد استفاده میشود. زیرا ۱ فاراد آنقدر ظرفیت بزرگی است که در اکثر مواقع کاربرد ندارد.

DC Voltage:
هنگامی که خازن به جریان مستقیم یا DC وصل است٬‌جریان برقرار می شور و با آهنگ ثابتی خازن پر میشود. هنگامی که جریان ۲ سر خازن با ۲سر ترمینال های باتری یکی شد٬ جریان قطع میشود. در این هنگام میگوییم خازن شارژ شده است. حتی اگر باتری را از مدار خارج کنیم خازن شارژ می ماند و اختلاف پتانسیلی بین دو ترمینال آن دیده میشود. وقتی از خازنهای با ظرفیت بالا استفاده میشود (۲/۱ فاراد به بالا) در اتومبیل٬هنگامی که ولتاژ باتری یا دینام افت میکند٬ خازن بداخل ورودی آمپلیفایر تخلیه میشود و کمبود ولتاژ را جبران میکند توجه داشته باشید که تمام این مراحل در کسری از ثانیه اتفاق میفتد و خازن نمیتواند مانند باتری عمل کند و فقط افت ولتاژ های میلی ثانیه ای را جبران میکند. مثل موقع bass زدن ساب. چون خازن بر خلاف باتری سریع پر وسریع هم خالی میشود و میتواند از افت ولتاژ های ناگهانی جلوگیری کند.

برای حداکثر کارآمدی خازن٬ باید فاصله آن را تا آمپلی کمتر کنید (سیم کوتاه تر) هر چیزی بین آمپ و خازن( مثل فیوز – جعبه تقسیم و …)٬ قدرت خازن را برای تامین برق مورد نیاز آمپ در میلی ثانیه های مورد نیاز کمتر میکنه. ولی اگه چند تا آمپ داریم و میخایم از یک خازن استفاده کنیم٬ ناچارآ از یک جعبه تقسیم استفاده میکنیم.

خازن های قدرت، توان مورد نیاز یک آمپلیفایر را برای اجرای باس های قوی ذخیره می کنند، تا کلیپینگ رخ ندهد. خازن ها انرژی را در فاصله زمانی ای که به آنها نیاز نیست ذخیره می کنند، (یعنی در اکثر اوقات، چرا که باس های قوی در همه جای آهنگ وجود ندارند) و زمانی که تقاضای سیستم صوتی از عرضه آن بالاتر می رود، یعنی زمانی که مقدار توان مورد نیاز از عهده سیستم خارج است، آنرا رها می کنند. مقدار توانایی ذخیره ای که قرار است استفاده شود برابر نیم فاراد به ازای هر ۵۰۰ وات آر ام اس است.خازن ها با آمپلیفایر هایی که توان تولید آنها زیر ۳۰۰ وات آر ام اس است استفاده نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید