مقالات

اصلاحات فنی و عمومی سیستم های صوتی

اطلاحات ماشین۱

اصلاحات فنی و عمومی سیستم های صوتی

آمپلی فایر:آمپلی فایرها دستگاه هایی هستند که سیگنال های ضعیف را از پخش دریافت میکنند و آن را تقویت میکنند و به باند ها و ساب ووفر ها میرسانند.

RCA: سیمی است که سیگنال ها را از پخش به آمپلی فایر ها میرسانند و ساختارشان خیلی شبیه همان کابل های سه تایی است که از دستگاه دی وی دی به تلوزیون وصل میشود.

Acoustic: مطالعه و بررسی کردن صوت،علم تولید آن،اثرات و انتقالات امواج صوتی درون محیط های گوناگون و بررسی اثرات جذب،شکست،داخل شدن،انعکاس و تجزیه آن.

باکس(انکلوژر باکس):محفظه ایی که ساب ووفر درون آن قرار میگیرد و با فیلتر کردن یا هماهنگ کردن فرکانس های ساب ووفر کیفیت و قدرت آن بهتر میشود هر ساب ووفری به باکس احتیاج دارد.

باکس پورتد (Ported):باکسی که دارای یک لوله بسامد یا همان پورت که به وسیله آن هوای پشت باکس همفاز شده و به بیرون مرتبط میشود، حجم صدای این باکس از نوع مرسوم  دیگر که سیلند میباشد بیشتره (شکل پورت میتوند هرطوری باشد.)

باکس سیلد ( seald ):باکسی است که محفظه ایی به بیرون ندارد و بیشتر برای مقاصد کیفیتی استفاده میشود و حجم صدایش از سیلد کمتره.

بیس (Bass ) : دامنه فرکانس های پایین صدا محدوده ایی که ساب ووفر ها تولید میکنند و بتعث لرزش و ویبره در اکثر اجسام میشود( معمولا زیر۲۰۰ هرتز میباشد.)

خازن (capacitor):یک قطعه در سیستم های صوتی که برای ذخیره موقتی شارژ و تخلیه سریع آن در کسری از ثانیه استفاده میشود (خازن ها تولید کننده جریان الکتریسته نمیباشند)

دین (DIN): اندازه استناندارد پخش های ماشینی

دابل دین (Double DIN):ارتفاع آن دوبرابر ابعاد DIN می باشد.

کواکسیال (COAXIAL):در سیستم های صوتی به باند هایی مه اجزای آن مثل توییتر روی باند اصلی سوار شده اند و معمولا کراس اور قوی ندارند گفته میشود.(بعضی از انواع کواکسیال کراس اور قدرتمند و یا جدا از باند دارند.)

کراس اور(X-over):وسیله ای که فرکانس های متقاطع را از هم تفکیک کرده و هرکدام را به یک قسمت میفرستد مثلا فرکانس ۲۰۰۰هرتز را به ووفر و بالای ۲۰۰۰  هرتز را به توییتر میفرستد.

باکس سیلد چیست:باکسی که راه ورود و خروج برای هوا نداشته باشد.

باکس پورتد چیست:پورت دارد یعنی هوا از آن قسمت میتواند داخل و خارج شود.

کامپوننت چیست:نوعی اسپیکر است که درون آن ووفر و تیوتر جدا از هم هستند و معمولا ووفرهاشون گرد هستند.

کراس اور چیست:وسیله ایی که فرکانس های متقاطع را از هم تفکیک کرده و هرکدام را به یک قسمت میفرستد.

کوکسیال چیست:در سیستم های صوتی به باند هایی که اجزای  آن مثل تیوتر روی باند اصلی سوار شده اند و معمولا کراس اور قوی ندارند گفته میشوند.(بعضی از انواع کواکسیال کراس اور قدرتمند و یا جدا از باند دارند.)

دیدگاهتان را بنویسید