مقالات

اصطلاحات در مورد سیستم صوتی ۱

سیستم صوتی

اصطلاحات در مورد سیستم صوتی

A-B Test
یه جور تسته صداست که تست کننده عملکرد دو تا کامپوننت یا باند هم رده رو با شنیدن مقایسه می کنه. برای این که این تست از نظر علمی معتبر باشه، باید ورودی ها، لول ها، و شرایط شنیدن با هم همخوانی داشته باشن.
ABX Comparator
یک وسیله است ک به طور رندم صدا رو به دو تا باند یا کامپوننتی که دارن تست میشن میده. کسی که داره گوش میده نمیدونه در هر لحظه کدوم دارن صدا پخش میکنن، برای همین گرفتار این مساله نمیشه که اگه مارک یکی رو بیشتر دوست داره بگه این صداش بهتره.
Acoustic Coupling (جفت کردن آکوستیک)
این رو میگن تعامل یا جفت کردن دو جفت یا بیشتر باند توی یک سیستم صوتی، که معمولا صدای متفاوت ( و معمولا بهتری) از تک تک اون باندا میده.
Acoustic Suspension تعلیق آکوستیک 
یک جعبه کاملا بسته (سیلد) که از مقاومت هوای داخل یک محفظه بسته استفاده می کنه تا حرکت مخروط یا همون cone رو کنترل کنه.
Acoustic
صدا به زبان ساده هوای در حال لرزشه. این که با چه سرعتی، چه مقداری، و در چه زمانی هوا بلرزه، در نهایت تعیین کننده اینه که ما چه صدایی می شنویم. به علم مطالعه این قضیه میگن علم آکوستیک یا صداشناسی. وقتی مخروط یا همون cone یک باند یا هر چیز دیگه ای به سمت جلو حرکت می کنه،مولکول های هوای جلوی اون فشرده میشن و باعث یک موج شتاب دار رو به جلو میشن.این پدیده ادامه پیدا می کنه تا مخروط باند به سمت عقب حرکت کنه، که باعث رقیق شدن ( یا در حقیقت بهتره بگم از هم دور شدن مولکول ها) ی هوای جلوی خودش میشه. این در حقیقت پایه اصلی و ثابت شکل گیری امواج صوته.
Active Display
یک اصطلاح مخصوص پانل هد یونیت هاست، که در حقیقت نشان دهنده اینه که صفحه نمایش اون دستگاه میتونه عنوان ها، ساعت و غیره رو به صورت متحرک نشون بده.
AC-3
مخفف کد گذاری صوت ۳ است. الگوریتمیه که دالبی برای کدگذاری صدا در دیسک ها، دی وی دی ها و سی دی ها استفاده می کنه تا بتونه یک صدای ۵٫۱ کاناله تولید کنه.
Adaptive Reception
یک مداره که کارش ایجاد یک تاخیر قابل تنظیم در زمانیه که یک موج صدا از کانال های سیگنالی مختلف ایجاد میشه. این مدار کمک بزرگیه وقتی سیستم ما چندین خروجی داره، و میخوایم صدا رو طوری تنظیم کنیم که خروجی همه باندها در یک زمان به یک نقطه ثابت ( که در حقیقت همون شنونده است) برسن. اینطوری هیچ گونه اکویی نداریم. حتی اکوهای خیلی کم که ممکنه متوجه نشیم، اما فکر کنیم صدا یه جوریه.
Air Gap
در سیستم ایجاد کننده صوت یک باند، به فضای بین صفحه اصلی و قطب های باند میگن فضای هوا. تمرکز جریان الکتریکی در اینجا از همه بیشتره و جاییه که کویل با اون تعامل داره.
AIFF
مخفف Audio Interchange File Format یکی از فرمت های موجود برای ذخیره و انتقال صداهای ضبط شده. این فرمت توسط شرکت کامپیوتر اپل طراحی شده است و فرمت استاندارد کامپیوتر های مکینتاش است. فایل ها ۸ بیت مونو یا استریو هستند و معمولا پسوند آنها .AIF یا.IEF است. نوع معمولی این فرمت فشرده سازی ندارد، بنابراین فایل های بسیار بزرگی دارد. البته نوع داری فشرده سازی آن نیز موجود است.
Alternator Whine زوزه متناوب ساز 
صدایی شیپور مانند که موقعی که دور موتور زیاد میشه تولید میشه. این نویز معمولا زمانی تولید میشه که یک تفاوت ولتاژ توسط یکی یا بیشتر گراند (سیم ارت یا همون اتصال بدنه) که ضعیف وصل شدن ایجاد بشه.
Amperes  آمپر 
آمپر واحد اندازه گیری جریان انرژی الکتریکیه که برابره با یک کولومب شارژ در ثانیه.(کولومب واحد اندازه گیری بار الکتریکیه). بیشتر ابزارهای دی سی به یک جریان مثبت اشاره می کنن. در حقیقت جریانی که از یک پتانسیل مثبت به یک پتانسیل منفی تر جریان پیدا می کنه. این عدد معمولا به نسبت یک نقطه مرجع قراردادی که معمولا سیم ارت در حالت خنثی است تعیین میشه.
الکترون های یک مدار در جهت مخالف خود جریان حرکت می کنند. آمپر معمولا با کلمه مخفف amp نشان داده می شود و باید حواستان باشد که با آمپلیفایر اشتباه نگیرید، چون آنها هم با همین کلمه مخفف می شوند. در اصطلاحات کامپیوتری آمپر را با حرف آی انگلیسی نشان می دهند.
Amplifier
وسیله ایه که  تشکیل شده از یک مدار یک مرحله ای یا بسیار بزرگه که چندین مرحله برای ایجاد گین دارهگین یعنی بزرگ کردن سیگنال های کوچک.
Amplitude
به قدرت یا تراکم یک سیگنال AC که از خروجی آمپلیفایر به ورودی باند ها وارد میشه میگن. همچنین، مقیاسیه برای نیروی نسبی هر پدیده ای که تکرار میشه. به طور معمول، اندازه گیری این قدرت با واحد دسیبل انجام میشه.
AMS
مخفف واژه جستجوی خودکار موزیکه. یکی از ویژگی هاییه که به دستگاه پخش صوتی ( هدیونیت کاست خور یا سی دی خور) اجازه میده که به ترک بعدی یا قبلی حرکت کنه. تو سیستم های کاست خور این ویژگی به درد میخوره، چون وقتی میزنی بره جلو، خودش آهنگ بعدی رو پیدا می کنه.
Analog
یک سیگنال الکتریکیه که در اون فرکانس و سطح با نسبت مستقیم با موج صوت اصلی به طور متناوب و ثابت عوض میشن. همچنین آنالوگ رو برای یک مدار یا یک کنترل که به طور متداوم سطح یک سیگنال رو با توجه به تنظیمات کنترل عوض می کنه هم استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید